Dadaşlar Diyarı Erzurum.

Değerli ülkemin güzel insanları hepiniz hoş geldiniz. Bu makalemde Sizlere kısaca Erzurum’un tarihinden ve Erzurum’da gezilip görülmesi gerektiğine inandığım yerlerden bahsedeceğim. Ayrıca diğer Doğu ekspresi hakkında konulu makalelerimize de bakmanızı tavsiye ederim.

Erzurum, diğer bir değişle dadaşlar diyarı. Doğu Anadolu’nun en büyük kenti olan Erzurum, tahminlere göre milattan önce 4900 yılında kurulmuştur. Erzurum’u da içine almakta olan bölgesel tarih boyunca bölgeye Urartular, Kimmerler, İskitler, Medler, Persler, Parftlar, Romalılar, Sasaniler, Araplar, Selçuklular, Bizanslılar, Sasaniler, Moğollar, İlhanlılar ve Safaviler gibi birçok topluluktan hükümdarlar çıkmıştır.

Bu yüzden bu bölge kültürel açıdan oldukça zengindir. Osmanlı İmparatorluğu 1514 yılında şehri ve çevresini fetih ettikten sonra ta ki 1923’te cumhuriyet ilan edilene kadar bölge Osmanlılar da kalmıştır. Ayrıca bu şehrin zanlımca en önemli özelliği 23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresi’dir. Milli Mücadele açısından düşündüğümüzde Erzurum oldukça önemli bir yere sahiptir ki diğer özelliklerinin de bundan aşağı kalır yanı elbette yoktur.

Tarih öncesi yani Kalkolitik ve Eski Tunç devirlerinde oldukça ateşli askeri ve siyasi olaylarla karşı karşıya kalan Erzurum o dönemlerde oldukça zarar görmüştür. Bunun sebebiyse askeri ve ekonomik açıdan önemli bir bölgede bulunmasıdır. Bu tarih boyunca Erzurum her zaman diken üstünde kalmıştır.

Gelelim gezilecek güzel yerlere. Şahsımca Erzurum’da gezilmesi gereken ilk yer Erzurum Kalesi’dir. Erzurum Kalesi Doğu Roma yani Bizans İmparatoru 1. Theodosius tarafından yaptırılmış olan kaleden her ne kadar günümüzde her ne kadar çok fazla bir şey kalmamışta olsa hala görülmeye değer birçok yeri var.

Kalenin idaresi Osmanlı İmparatorluğuna geçtikten sonra daha önceden insanların yaşamını sürdürdüğü dış kale ve askeri gücün yer aldığı iç kaleye ek olarak Osmanoğulları tarafından ibadethaneler de yaptırılmıştır. Bu ibadethaneleri günümüzde bile halen görmek mümkündür.

Bir sonraki gezilmesi gereken yer bana göre Erzurum’un doğal güzelliklerinin bir parçası olan Tortum Şelalesi’dir. Elimizdeki verilere göre Tortum Şelalesi Tortum Çayı’nda meydana gelmiş olan bir toprak kaymasının neticesi olarak oluşan bir şelaledir. Yaklaşık olarak 21 metre genişliğinde ve 48 metre yüksekliğinde olmasıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bu şelale aynı zamanda Dünya’nın en büyük şelaleleri arasındadır.

Gördüğünüz gibi Erzurum’da gerçekten görmeye değer doğal ve beşeri yapılar vardır. Açık konuşmak gerekirse, eğer Erzurum’a bir seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız zanlımca bir rehber öncülüğünde gitmenizdir. Bunun sebebi Erzurum’un hem karışık bir yer olmasından ve bir rehber öncülüğünde gittiğiniz takdirde gezip gördüğünüz yerler hakkında bilgi alabilecek olmanızdır.

Şahsen rehber olarak Bilal Çağatay Erentürk’ü tavsiye ederim. Kendisine bu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. 0533 517 98 59

Ayrıca Erzurum rehberi başlığı adı altında da Bilal Çağatay Erentürk’e rastlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s